Forum Discuţii juridice Executare silită oug 119/2007
Discuție deschisă în Executare silită

oug 119/2007

o executare silita in baza unei ordonante emise pe O.U.G. 119/2007 se anuleaza daca se stabileste ca titlul executor nu era valabil deoarece am introdus cerere in anulare si daca intre timp cererea in anulare s a solutionat in sensul respungerii acesteia?
ai avut o somatie de plata care reprezinta titlu, dupa care ai introdus o cerere in anulare care a fost respinsa,,,,,,,cum s-a stabilit ca titlul nu era valabil???? se merge mai departe in executare
in O.U.G spune clar constituie titlu executorie dupa ce ramane definitiva si irevocabila.
Poprirea se poate face fara sa primim o somatie de la executorul judecatoresc in prealabil, daca hot investita s a dat pe O.U.G. 119/2007?
@cirus
Aveti deschisa o discutie privind acelasi subiect, aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Conform regulamentului de postare, unele discutii vor fi inchise, altele/mesaje, deoarece sunt "dublate", vor fi sterse.

O seara placuta.
Iuliana Cermak, Avocat
asa i
probabil am pus intrebarea in zile diferite
si inca nu sunt lamurit.
cirus a scris:

o executare silita in baza unei ordonante emise pe O.U.G. 119/2007 se anuleaza daca se stabileste ca titlul executor nu era valabil deoarece am introdus cerere in anulare si daca intre timp cererea in anulare s a solutionat in sensul respungerii acesteia?

Daca ati fi formulat o contestatie la executare silita in termenul prevazut de disp. art.401 C.proc.civ., motivand faptul ca....executarea a fost inceputa fara ca sa existe un titlu executoriu (banuiesc faptul ca la acest lucru va referiti), probabil ca ar fi existat posibilitatea anularii actului nelegal/suspendarii executarii silite-dupa caz...pe acest motiv.

Puteti formula o actiune pe dreptul comun si puteti incerca suspendarea executarii silite....sau dupa caz, daca veti castiga actiunea pe dreptul comun, puteti solicita intoarcerea executarii.

www.avocatnet.ro/content/for...
Iuliana Cermak, Avocat